Idea powstania Biegu na Monte Cassino

W maju 2022 roku będziemy obchodzić 78. rocznicę bitwy o Monte Cassino. Z tej okazji odbędzie się druga edycja wyjątkowej imprezy biegowej, powstałej dla upamiętnienia polskich żołnierzy, którzy walczyli i ginęli w tej niezwykle dramatycznej i krwawej bitwie. Dodatkowo w tym roku odbędzie się również impreza w fromie trekingu.

OD NIEGO SIĘ ZACZĘŁO

Na pomysł przeprowadzenia biegu wpadł ponad 10 lat temu Bogusław Mamiński, były wicemistrz świata i Europy w biegu na 3km z przeszkodami, organizator wielu imprez biegowych. Idea nabrała konkretnego wymiaru, gdy w 2011 roku, wspólnie z rodziną i przyjaciółmi, odwiedził włoskie miasteczko Cassino, miejsce szczególne dla polskiej historii. Cała grupa wzięła udział w biegu CORRIAMO VERSO L’ABBAZIA, którego trasa prowadziła z centrum miejscowości aż na szczyt okalającego je wzgórza.

To tam, w maju 1944 roku, wojska 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa pokonały broniące się oddziały niemieckie, co utorowało aliantom drogę do Rzymu i wyzwolenia Włoch. Zwycięstwo kosztowało życie ponad tysiąc polskich żołnierzy, których szczątki spoczęły na wybudowanym tuż po wojnie Polskim Cmentarzu Wojennym.

POLSKO-WŁOSKA KOOPERACJA

To właśnie ich pamięć postanowił uczcić Bogusław Mamiński, organizując specjalny bieg z okazji zbliżającej się rocznicy 70-lecia bitwy. Uznał, że tak wielkie wydarzenie o ogromnej wadze historycznej warto wspomnieć nie tylko chwilą zadumy i złożeniem kwiatów. Pomysł spodobał się członkom stowarzyszenia APROCIS, którzy odpowiadali za organizację biegu oraz Radzie Miejskiej w Cassino. Swojego wsparcia udzieliła także ambasada Polski w Rzymie.

PIERWSZA EDYCJA

Efektem tej współpracy była pierwsza edycja Biegu na Monte Cassino na dystansie 10 km, która odbyła się 17 maja 2014. Na mecie zameldowało się 998 osób, a zwycięzcą biegu został Jaouad Zain (Maroko) z czasem 35.20. Najszybszym z Polaków okazał się Adam Nowicki reprezentujący Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (35.57). Na trasie mogliśmy zobaczyć wiele znanych postaci świata sportu i telewizji. Biegli m.in. dziennikarz Piotr Kraśko, rekordzista Polski w biegu na 10 km Antoni Niemczak czy medalista olimpijski w boksie Krzysztof Kosedowski.

POMNIK DLA GENERAŁA

Po sześciu latach idea organizacji kolejnego biegu powróciła. W październiku 2019 roku rozpoczęły się intensywne przygotowania, którym ton nadaje wspomniany Bogusław Mamiński. Tym razem jednak wydarzenie wykracza szeroko poza ramy sportowe. Polska Rodzina Biegowa, bo tak można nazwać środowisko polskich biegaczy, zdecydowała o budowie pomnika upamiętniającego gen. Władysława Andersa i jego żołnierzy w centrum Cassino. Pomnik zostanie odsłonięty tuż przed biegiem.

Zapraszamy do przyłączenia się do tego niezwykłego wydarzenia!

Organizator

Organizator

Partner medialny

Partner

Partner technologiczny

Partner merytoryczny